وبلاگ تخصصی كلاس ششم
آموزش چیز عجیبی است: می‌تواند انسان درون ما را زنده کند و می‌تواند انسان درون ما را زنده به گور کند . . . «پائولو فریره»
                                                        
درباره وبلاگ

فرزانه خرمی راد

رشته تحصیلی: دبیری ریاضی
مدیر وبلاگ : فرزانه خرمی راد
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 30 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد


 من معتقدم موفقیت زمانی به دست می آید که یک قدم جلوتر برویم؛ یعنی ضمن استقبال از ناملایمات و سختی ها شکست را بخشی از زندگانی خود بدانیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد
گاهی میشود با یک نوشته خمار نوستالژی روزهای خوب شد . . .

ممنونم کتایون عزیزم
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی رادعلم لقمه برگرفتن از سفره طبیعت است.
و ریاضی زاییده احتیاج و در آغاز مبتنی بر تجربه. ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن ماست. به عقیده بعضی‌ها ریاضیات زیباترین زبان برای توصیف طبیعت و روابط بین پدیده‌های طبیعی است.
به تعبیری دیگر:"ریاضیات، مطالعه شباهتها در تفاوتها و مطالعه تفاوتها درشباهتهاست."
علت اساسی موفقیت ریاضیدانان در آفریدن علمی به این زیبایی که عمیق‌ترین معرفت بشری شمرده می‌شود: سخت‌گیری بدون بخشش کوچکترین خطاها در کنار روش و معیارهای منطقی آنها به همراه جدیت ، خلاقیت ، به غایت اندیشیدن و نیز بلند پروازی و جسارت شکستن هر چه موجود است. به هر قسمت از زندگی که کنجکاوانه و با دقت بنگریم ، اثر مستقیم یا غیر مستقیم ریاضیات در آن مشاهده می‌کنیم. نمونه آن کشف اخیر این مساله توسط دانشمندان است که :" یکی از انواع حشرات که بر روی شاخ و برگ درختان لانه سازی می‌کند، روش کارش بر اساس یک فرمول پیچیده ریاضی است."
در حالت کلی ریاضیات راه های متعددی برای باز شدن فکر در اختیار ما قرار دارد که از مهمترین آنها مطالعه ی ریاضیات از جمله شاخه ی تر کیبیات است.ریاضیات این کمک را به ما میکند تا مشکلات و موضوعات زندگی را بهتر و راحت تر تجزیه و تحلیل کنیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد

http://vegankind.ir/upload/images/25885566140854933632.jpg


معرفی : لئون تولستوی یکی از مشهورترین نویسندگان و بزرگ ترین شخصیت‌های تاریخ روسیه است. رمان های جنگ و صلح و آنا کارنینا جایگاه او را در بالاترین رده‌ی ادبیات داستانی جهان تثبیت کرده‌اند. تولستوی به‌حدی در کشورش مشهور و محبوب است که اخیراً سکه طلای یادبودی به‌احترام وی ضرب شده است. تولستوی به رغم شهرت و محبوبیتی که با انتشار آثارش کسب کرد، زندگی خود را به‌شدت تغییر داد و به ساده زیستن روی آورد.

او در یکی از داستانهای کوتاهش به نام «سه پرسش» داستان پادشاهی را بیان میکند که مطمئن است در انجام دادن هیچ کاری شکست نمیخورد؛ به شرط آنکه پاسخ این سه سؤال را بداند: «چه زمانی بهترین زمان برای عمل کردن است؟»، «با چه افرادی باید ارتباط برقرار کرد و به سخنان چه افرادی باید گوش سپرد؟»، «چه کاری همیشه مهمترین کار برای انجام دادن محسوب میشود؟» ( روی ادامه مطلب کلیک کنید)


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
http://motivationalreads.com/wp-content/uploads/do-not-educate-to-your1.jpg

بچه‌ها مثل اسفنج می‌مانند. نگاه می‌کنند و هر چه که در محیطشان باشد را جذب می‌کنند، مخصوصاً از طریق دیداری و شنیداری!
اکثر کلمات و رفتارهای فرزندتان، ناشی از تقلید از والدینشان یا بزرگ‌ترهای دیگر در اطرافشان است. خیلی وقت‌ها از کلماتی که از دهان آن‌ها بیرون می‌آید، حسابی شگفت‌زده می‌شوید؛ و وقتی مدرسه را شروع می‌کنند، با تأثیرات همسالانشان، بمباران شده و دنیای امن و راحتشان، زیر و رو می‌شود. اما اگر فرزندانتان را از همان ابتدا با ۱۰ مورد از مهم‌ترین ارزش‌ها آشنا کنید، می‌توانند به خود متکی شده و زندگی شاد و راحتی داشته باشند.

۱. صداقت
جایی در مسیر بزرگ شدن، بچه‌ها دروغ گفتن را یاد می‌گیرند، حتی ممکن است آن را از والدینشان هم یاد نگرفته باشند. تلویزیون، بچه‌های دیگر یا حتی بزرگ‌ترهای دیگر ممکن است باعث این نوع رفتارهای آن‌ها شده باشند. حتی می‌تواند یک نوع مکانیزم دفاعی برایشان باشد. اگر اهمیت صداقت را برایشان توضیح دهید و مطمئنشان سازید که همیشه برای شنیدن حرف‌هایشان آماده‌اید، آن وقت برایشان در دسترس‌تر خواهید بود، مخصوصاً زمان‌هایی که می‌دانند کار اشتباهی انجام داده‌اند.
خیلی از بچه‌ها به خاطر ترس از فریادهای والدینشان یا کتک خوردن، می‌ترسند واقعیت را با والدینشان در میان بگذارند. باید به آن‌ها بفهمانید که رفتار بد آن‌ها، مطمئناً عواقبی خواهد داشت، اما همیشه به خاطر اینکه شجاعت لازم برای گفتن واقعیت را داشته‌اند، تحسینشان کنید. از همه مهم‌تر اینکه شما هم باید خودتان فردی صادق باشید، زیرا اگر در شما بی‌صداقتی ببینند، آن را یاد خواهند گرفت.

۲. احترام
بچه‌ها احترام را از محیط خانه و خانواده‌شان یاد می‌گیرند. اگر بچه‌ها ببینند که شما به عنوان والدین، چقدر محترمانه با هم رفتار می‌کنید، چقدر رفتارتان با خود آن‌ها و بقیه افراد خانواده، با ادب و احترام است، مطمئن باشید که از شما الگو برمی‌دارند. بچه‌ها، رفتارها را درست مثل کلمات تقلید می‌کنند. گفتن کلماتی مثل «خواهش می‌کنم»، «لطفاً»، «متشکرم» و «عذر می‌خواهم» در جلوی آن‌ها، به آن‌ها احترام و ادب را یاد می‌دهد. همچنین باید به آن‌ها یاد بدهید به بدن، اموال، نظرات و اعتقادات دیگران هم احترام بگذارند.

۳. قدرشناسی
خوب می‌دانیم که چقدر راحت ممکن است زندگی و آدم‌ها را کوچک بشماریم. آنقدر درگیر نقاط منفی زندگی خود می‌شویم که یادمان می‌رود برای نقاط مثبت آن، شکرگزار باشیم. به فرزندانتان یاد بدهید که هر روز و حتی برای کوچک‌ترین چیزها، شکرگزار باشند؛ چیزهای کوچکی مثل هوا یا یک لبخند از کسی. به آن‌ها یاد بدهید برای اینکه زنده هستند، برای خانواده و دوستانشان، غذایی که می‌خورند، لباس‌هایشان، سقف بالای سرشان و سلامتیشان، قدرشناس باشند. به آن‌ها نشان دهید که هر روز برای آن‌ها نعمتی است از جانب خداوند. حتی می‌توانید به آن‌ها یاد بدهید که از نعمت‌هایی که خداوند به آن‌ها بخشیده، لیست تهیه کنند. این کارها به آن‌ها آموزش می‌دهد که برای همه چیز باید شکرگزار باشند.
 
۴. سخاوت
ما در دنیای «من می‌خواهم»، زندگی می‌کنیم. من، من، من! بچه‌ها هم در چنین دنیایی زندگی می‌کنند، اما لزومی ندارد که آنجا بمانند. در سال‌های قبل از مدرسه، بچه‌ها تقسیم کردن را یاد می‌گیرند. اگر روی این مسئله در خانه تاکید شود، برای آن‌ها دشوار نخواهد بود. اینکه به آن‌ها یاد بدهید به دیگران کمک کنند هم نوعی سخاوت و بخشندگی است، زیرا به آن‌ها یاد می‌دهد که در وقتشان بخشنده باشند. وقتی خودتان به نیازمندان لباس و غذا هدیه بدهید، آن‌ها هم درک می‌کنند که باید بخشنده باشند.

۵. خاص بودن
بچه‌های کوچک، موجودات سازگاری نیستند. هر کاری که دوست دارند را در هر زمان که دوست دارند و با هر کسی که دوست دارند انجام می‌دهند. اما هرچه سنشان بالاتر می‌رود، یاد می‌گیرند خودشان را با همسالانشان مقایسه کنند و تفاوت‌ها و شباهت‌های بین آن‌ها را می‌بینند. ممکن است تلاش کنند با آنچه که بقیه دارند یا انجام می‌دهند سازگار شوند، یا ممکن است نفهمند چرا بعضی افراد این قدر با آن‌ها فرق دارند.
باید به فرزندانتان یادآور شوید که از همان ابتدای کودکی، خاص هستند. به آن‌ها بفهمانید که فردیت آن‌ها باعث خاص بودنشان است. آن‌ها را تشویق کنید که فردیت خودشان را از طریق علایقشان کشف کنند. آن‌ها را با هم‌کلاسی‌ها یا دوستانشان مقایسه نکنید و برایشان توضیح دهید که بقیه آدم‌ها هم خاص هستند، اما نباید به خاطر خاص بودنشان به طور متفاوتی با آن‌ها برخورد شود.
ممکن است بچه‌ای بپرسد که چرا یک نفر این شکلی است یا این‌طوری حرف می‌زند یا رفتار می‌کند. برایشان توضیح دهید که چرا آن فرد متفاوت است و بر روی خصوصیات خاص آن فرد تاکید کنید. این به آن‌ها کمک خواهد کرد که تفاوت‌های آدم‌ها را بپذیرند.
 
۶. بخشش
اگر بخشیدن به بچه‌ها آموزش داده شود، در بزرگ‌سالی انسان‌های بهتری خواهند شد. آدم‌هایی ممکن است چه خواسته و چه ناخواسته در حق آن‌ها بدی کنند. این چیزی نیست که بتوانیم بچه‌هایمان را به طور کامل در برابر آن حفظ کنیم. اما اگر بخشندگی را یاد بگیرند، محبت و مهربانی را هم یاد می‌گیرند. وقتی کسی به آن‌ها صدمه می‌زند، یا وقتی می‌خواهند دردشان را ابراز کنند، به حرف‌هایشان گوش دهید، اما در آخر برایشان توضیح دهید که کینه نگه داشتن از آن فرد، فقط باعث تیرگی آن‌ها می‌شود.
کینه آن‌ها را اسیر خود می‌کند و به فرد آسیب‌رسان، قدرت بالاتری می‌دهد. دیگر نخواهند توانست مثل قبل در زندگی خود پیش روند و زندگی شادی داشته باشند، زیرا تلخی از درون، آن‌ها را می‌خورد. سعی کنید به آن‌ها بفهمانید که آن فرد به این علت به آن‌ها صدمه زده است که خودش هم در عمق وجود خود آسیب دیده است. تنها دلیلی که باعث می‌شود بخواهیم به دیگران آسیب بزنیم، این است که بخواهیم با صدمات و آسیب‌هایی که خودمان خورده‌ایم، کنار بیاییم.

۷. شوخ‌طبعی
زندگی، پر از فراز و نشیب است. پر از هیجان و همچنین درد است. بچه‌ها در هر موقعیتی، خنده را می‌بینند و در واقعیت باید این را از آن‌ها یاد بگیریم. آن‌ها می‌توانند خیلی راحت به عقب برگردند و معمولاً هیچ چیز را جدی نمی‌گیرند. برای آن‌ها، زندگی فقط یک زمین بازی بزرگ است. باید به بچه‌هایتان کمک کنید تا پایان عمر با این طرز تفکر زندگی کنند. وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، با شروع شدن مدرسه و فشار همسالان، زندگی سخت‌تر می‌شود.
به آن‌ها نشان دهید چطور می‌توانند با خندیدن، زندگی‌شان را بهتر کرده و یا با انجام فعالیت‌های مفرح مثل کتاب خواندن، بازی کردن در پارک یا فقط حرف زدن با همدیگر در مورد زندگی، وضعیت خود را بهتر کنند. اینکه بدانید چه چیز باعث به خنده انداختن یا لبخند زدن فرزندانتان می‌شود، رابطه شما را با آن‌ها قوی‌تر خواهد کرد.

۸ . نگرش مثبت
داشتن نگرش مثبت در کنار شوخ‌طبعی، عالی است. خیلی وقت‌ها زندگی، بسیار ناامیدکننده می‌شود و به عنوان افراد بزرگ‌سال می‌دانیم که چقدر راحت ممکن است اسیر منفی‌بافی‌های دور و برمان شویم. مخصوصاً وقتی همه چیز آن طور که ما دوست داریم پیش نرود و به آنچه که می‌خواهیم نرسیم، ایمانمان را برای داشتن فردایی روشن‌تر از دست می‌دهیم.
بچه‌ها باید با اهمیت داشتن نگرش مثبت در زندگی آشنا شوند، زیرا متأسفانه آدم‌ها و اتفاقات زندگی، خیلی وقت‌ها موجب ناامیدی آن‌ها خواهند شد؛ و وقتی این اتفاق بیفتد، اگر نگرشی مثبت داشته باشند، خواهند توانست در زندگی پیش رفته و ایمان داشته باشند که زندگی برایشان شادی به ارمغان خواهد آورد. داشتن نگرش مثبت، با داشتن والدینی مثبت شروع می‌شود. نشان دادن رفتار و نگرش مثبت از جانب شما، اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا شما الگوی فرزندانتان هستید. اگر فقط از شما حرف‌ها یا رفتارهای منفی ببینند، آن‌ها هم همان‌طور رفتار خواهند کرد و برعکس.
 
۹. پشتکار
هیچ‌کدام از ما انسان کاملی نیستیم، به همین دلیل هیچ‌وقت نمی‌توانیم کاری را کامل انجام دهیم، مخصوصاً اگر دفعه اولی باشد که آن را امتحان می‌کنیم. پشتکار به بچه‌ها کمک می‌کند هیچ‌وقت دلسرد نشده و برای چیزهایی که می‌خواهند، به تلاششان ادامه دهند.
وقتی خیلی کوچک هستند، کارهایی مثل راه رفتن، بازی کردن، غذا خوردن و از این قبیل را نمی‌توانند به خوبی و کامل انجام دهند. اما آنقدر تلاش می‌کنند که موفق می‌شوند، زیرا هنوز با معنی دلسردی و ناامیدی آشنا نشده‌اند. اما این مسئله با بالا رفتن سنشان تغییر می‌کند. دچار ترس‌هایی می‌شوند و شروع به مقایسه خودشان با همسالان خود می‌کنند. فشارهای مدرسه و درس‌هایشان هم هست.
شما به عنوان والدین آن‌ها، باید به طور مداوم تشویقشان کنید که به راهشان ادامه داده، بیشترین تلاششان را به کار گیرند. باید به آن‌ها نشان دهید که چقدر به وجودشان افتخار می‌کنید. وقتی می‌بینید خسته و ناامید شده‌اند، با هدایت و راهنمایی آن‌ها و سوال پرسیدن از آن‌ها به جای ارائه پاسخ سوالاتشان، به آن‌ها کمک کنید. اگر در سن کم، پشتکار داشتن را بیاموزند، در بزرگ‌سالی افرادی پرتلاش و سخت‌کوش شده و یاد می‌گیرند که در هر کاری، نهایت تلاششان را به کار گیرند.
 
۱۰ . عشق
آخرین مورد که البته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، آموزش شور و عشق به فرزندان است: شور زندگی و عشق به مردم و چیزهایی که از آن لذت می‌برند. بدون عشق، آن‌ها زندگی بسیار عادی و رویاهایی معمولی خواهند داشت. عشق، مجموعه‌ای از سایر ارزش‌هایی است که در بالا ذکر کردیم، زیرا باعث می‌شود هیجان زندگی کردن داشته باشند و آن‌ها را تشویق می‌کند آدم‌های بهتری باشند. با داشتن زندگی سرشار از شور و عشق و اشتیاق و عشق ورزیدن به فرزندانتان، به آن‌ها عشق را بیاموزید. برای حتی کوچک‌ترین چیزها اشتیاق نشان دهید. انرژی شما به فرزندانتان منتقل خواهد شد، زیرا به این ترتیب می‌بینند که چقدر زندگی فوق‌العاده و عالی است.
 
ارزش‌های دیگری هم هستند که بچه‌ها باید با آن‌ها آشنا شوند، اما این‌ها ۱۰ مورد از مهم‌ترین ارزش‌های زندگی بودند که برایتان عنوان کردیم. یادتان باشد بچه‌های ما نیاز به راهنمایی ما دارند. ما به عنوان والدین آن‌ها، بزرگ‌ترین الگوی آن‌ها به شمار می‌رویم و وقتی خودمان با این ارزش‌ها زندگی کنیم، به آن‌ها کمک خواهیم کرد زندگی خود را به خوبی شکل دهند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 1. تصمیم گیری چه مراحلی دارد؟  خوب فکر کنیم، نتیجه‌ی هر انتخاب را پیش‌بینی کنیم، بهترین راه را انتخاب کنیم.

2. برای آنکه خوب تصمیم گیری کنیم باید چه کار بکنیم؟ باید نتایج هر انتخاب را پیش‌بینی کنیم.

3. نتیجه یعنی چه؟ نتیجه یعنی چیزی که بعد از تصمیم گیری اتّفاق می افتد.

4. در هنگام تصمیم گیری اوّلین کاری که باید انجام دهیم چیست؟ در هنگام تصمیم گیری اوّلین کاری که باید انجام دهیم این است که درباره‌ی موضوع خوب فکر کنیم و اطّلاعاتی درباره‌ی آن جمع ‏آوری کنیم.

5. کدام تصمیمات زیان هایی به بار می آورند؟ گاهی اوقات تصمیماتی که ناگهانی و با عجله گرفته می شود زیان هایی به بار می آورد؛ زیرا درباره‌ی آن تصمیم،خوب فکر نشده است.

6. بعد از آنکه فهمیدیم راه حل های متفاوت درباره‌ی تصمیم گیری وجود دارد باید چه کار بکنیم؟ باید نتیجه‌ی هر انتخاب را پیش‌بینی کنیم.

7. در آخرین مرحله،بهترین راه را انتخاب می کنیم یعنی چه؟ یعنی آن انتخاب هایی را که نتایج بدی دارند کنار می گذاریم و آن انتخابی را که نتیجه‌ی مثبت دارد، برمی‏گزینیم

8. در موقع تصمیم گیری به چه نکاتی توجّه کنیم؟ مشورت کنیم، با چه کسانی مشورت کنیم؟ تحت تأثیر فشار های روانی دوستان قرار نگیریم، به موقع تصمیم بگیریم.

9. یکی از نکات مهم در تصمیم گیری چیست؟ یکی از نکات مهم در تصمیم گیری ها این است که از فکر و تجربه‌ی دیگران استفاده کنیم.

10. یکی از نکات مهم در تصمیم گیری ها این است که از فکر و تجربه‌ی دیگران استفاده کنیم به این کار چه می گویند؟ به این کار «مشورت» می گویند.

11. ما باید در مورد کدام مسائل با بزرگترها مشورت کنیم؟ در مورد مسائل زندگی و تصمیم گیری های مهمّ خودمان باید با بزرگترها مانند پدر و مادر، معلّم و مشاور مدرسه‌ مشورت کنیم.

12. گاهی ممکن است یک فرد نظرات و عقایدی داشته باشد که می‏داند درست است و می‏خواهد به آنها پای‏بند باشد؛ امّا در هنگام تصمیم ‏گیری چه‏کار می‏کند؟ امّا در هنگام تصمیم‏گیری تحت تأثیر نظرات و صحبت‏های دوستانش قرار می‏گیرد، به عبارتی دیگر آنها می‏خواهند با فشار و اصرار خواسته‏های نادرست خودشان را به او بقبولانند.

13. جواد اگر به دوستانش پاسخ مثبت بدهد چه می‏شود؟ یعنی تصمیمی گرفته که برخلاف مقررات است، باعث نگرانی خانواده‏اش می‏شود و به سلامتی خودش و دیگران لطمه می‏زند.

14. آیا تصمیم‏گیری را به زمان آینده موکول کردن کار صحیحی است؟ خیر

15. بعضی وقت‏ها ما چه تصمیم‏هایی می‏گیریم که آنها را اجرا نمی‏کنیم؟ مثال بزنید. بعضی وقت‏ها هم، تصمیم‏های خوبی می‏گیریم ولی آن را اجرا نمی‏کنیم. برای مثال اگر در یکی از درس‏ها ضعیف هستیم باید هرچه زودتر تصمیم بگیریم که برای حلّ این مشکل چه کنیم تا آن را به آینده موکول نکنیم؛ اگر تصمیم گرفته‏ایم هر روز چند دقیقه نرمش کنیم، تصمیم خودمان را اجرا کنیم.

 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد
http://s5.picofile.com/file/8112847950/AKSGIF_IR_BOOK_GIF_%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DA%A9_%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8_animated_book.gif

برای
شماره گذاری صفحات كتاب از روش زیر استفاده می شود:


برای اعداد یك رقمی:               1-1×(1+صفحه)

برای اعداد دو رقمی:               11-2×(1+صفحه)

برای اعداد سه رقمی:             111-3×(1+صفحه)

مثال: كتابی 160 صفحه دارد. برای شماره گذاری این كتاب چند رقم به كار رفته است؟

جواب: 372=111-3×(1+160)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وقتی به ادبیات تعهد داریم به این معنی‌ است که به انسان تعهد داریم.


ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه اول: تندیس نوری، سیده یسنا پور میر آقایی، پارمیدا زرگرپورღعکسهای متحرک عاشقانهღ


ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه دوم: مهسا فیض ده، دریا فرحمند، سیده صهبا هاشمیღعکسهای متحرک عاشقانهღ


ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه سوم: ماهک فرید، آوا واعظی، مهدیس امینღعکسهای متحرک عاشقانهღ
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ریاضیات هم علم است و هم هنر! علم بدان معنا كه كشف می كند و هنر بدان معنا كه زیباست!
ღعکسهای متحرک عاشقانهღ گروه اول: تندیس نوری، سیده یسنا پور میر آقایی، پارمیدار زرگر پورღعکسهای متحرک عاشقانهღ
ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه دوم :
الناز ارجمندی، هیوا آذریانღعکسهای متحرک عاشقانهღღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه سوم:
غزل کریمی، صبا سهرابی، طراوت تقی پورღعکسهای متحرک عاشقانهღ
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
Image result for ‫هوش و خلاقیت و استدلال‬‎  

    
Image result for ‫جامع فرزانگان‬‎


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چرا ریاضى یاد مى‌‌گیریم؟
اساسا، بخاطر سه دلیله: محاسبه، كاربرد، و آخرى، و متاسفانه كمترین از لحاظ زمانى كه به اون اختصاص مى‌‌دیم، الهام بخش بودنه!  ریاضى علم الگوهاست، و اون رو مطالعه مى‌‌كنیم تا یاد بگیریم چطور منطقى، منتقدانه و خلاقانه فكر كنیم، اما بخش خیلى زیادى از ریاضى كه تو مدرسه یاد مى‌‌گیریم بطور موثرى انگیزه دهنده نیست، و وقتى هم میپرسیم، “چرا این را یاد مى‌‌گیریم؟” چیزى كه اغلب مى‌‌شنویم اینه كه به زودی میفهمید! یا فوقش اگه دانشجوی فیزیک هم باشید، موقع تدریس درس «ریاضی فیزیک» میگند این توی فلان جای کوانتوم کاربرد داره! خب این اصلا خوب نیست! بهترنیست هر از گاهى ریاضى رو فقط به خاطر این انجام بدیم که جالبه یا زیباست؟ یا به این خاطر كه ذهن را به هیجان میاره؟  بذارید براتون مثالی بزنم از دنباله اعداد دلخواهم، اعداد فیبوناچى!


در ریاضیات سری فیبوناچی به دنباله‌ای از اعداد گفته می‌شه که غیر از دو عدد اول اعداد بعدی از جمع دو عدد قبلی خود بدست میان. اولین اعداد این سری عبارت‌اند از:
۰٬ ۱٬ ۱٬ ۲٬ ۳٬ ۵٬ ۸٬ ۱۳٬ ۲۱٬ ۳۴٬ ۵۵٬ ۸۹٬ ۱۴۴٬ ۲۳۳٬ ۳۷۷٬ ۶۱۰٬ ۹۸۷٬ ۱۵۹۷٬ ۲۵۸۴٬ ۴۱۸۱٬ ۶۷۶۵٬ ۱۰۹۴۶٬ ۱۷۷۱۱


.این اعداد به نام لئوناردو فیبوناتچی ریاضیدان ایتالیایی نام گذاری شده‌استاز نقطه نظر محاسبه، فهمیدنشون آسونه! مثلا یک بعلاوه یک که می‌شه دو. بعد یک بعلاوه دو که می‌شه سه، دو بعلاوه سه پنج میشه، سه بعلاوه پنج هم هشت، و الی آخر

 از لحاظ کاربرد، اعداد فیبوناچی اغلب در طبیعت به طرزی شگفت آور ظاهر می‌شند. تعداد گلبرگهای یک گل عموما عددی فیبوناچی است، یا تعداد مارپیچ‌های روی یک گل آفتاب‌گردان یا یك آناناس همینطور از قاعده سری فیبوناچی پیروی می‌کنند


http://www.sitpor.org/wp-content/uploads/2014/01/tumblr_ljjtzhCGDW1qf0yue.jpg
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ده چیز که مانع ١٠ چیز دیگر است:

١. غرور، مانع یادگیری
٢. تعصب، مانع نوآورى
٣. کم رویی، مانع پیشرفت
٤. ترس، مانع ایستادگی
٥. تخیل، مانع واقع بینی
٦. بدبینی، مانع شادی
٧. خودشیفتگی، مانع معاشرت
٨. شکایت، مانع تلاش گری
٩. خودبزرگ بینی، مانع محبوبیت
١٠. عادت کردن، مانع تغییر
ﺩﺭﺧﺘﻬﺎ ﻣﯿﻤﯿﺮﻧﺪ؛
ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﻋﺼﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺩﺳﺘﯽ ﺭﺍ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﻧﺪ ؛ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﺗﺒﺮ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺮ ﻧﺴﻞ ﺧﻮﯾﺶ ؛ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﭼﻮﺏ ﮐﺒﺮﯾﺖ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻥ ﺗﺒﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﻭ . . .
ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﺗﺨﺘﻪ ﺳﯿﺎﻩ ﻣﯿﺸﻮﻧﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻌﻠﯿﻢ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﻫﺎ . ﺷﻤﺎ ﺍﮔﺮ ﺩﺭﺧﺖ ﺑﻮﺩﯾﺪ ﺍﺯ ﮐﺪﺍﻡ ﺟﻨﺲ ﺑﻮﺩﯾﺪ؟؟
ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻧﮑﺮﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺎ ﭼﻪ ﻗﯿﺎﻓﻪ ﺍﯼ در ﭼ
ﻪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩﺍﯼ ﻭ ﺑﺎ ﭼﻪ ﺷﺮﺍﯾﻄﯽ ﺑﺪﻧﯿﺎ ﺑﯿﺎﯾﺪ، ﻫﯿﭽﮑﺲ ﺭﺍ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻫﯿﭻ ﭼﯿﺰﺵ ﺗﺤﻘﯿﺮ ﯾﺎ ﻣﺴﺨﺮﻩ ﻧﮑﻨﯿﻢ . . .
ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻗﻀﺎﻭﺕ ﻧﮑﻨﯿﻢ
. . .
ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﯾﮏ ﻣﺪﯾﺮ ، ﻣﻬﻨﺪﺱ ، ﺩﮐﺘﺮ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻣﯽﮔﺬﺍﺭﯾﻢ، ﺑﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺑﻪ ﯾﮏ ﮐﺎﺭﮔﺮ ، ﺭﻓﺘﮕﺮ ، ﻣﺴﺘﺨﺪﻡ ﻫﻢ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﻢ .
 ﺧﻮﺩﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻫﯿﭽﮑﺲ ﺑﺮﺗﺮ ﻧﺒﯿﻨﯿﻢ . . .
ﺧﺎﮐﯽ ﺑﺎﺷﯿﻢ ، ﻣﺎ ﻭﺟﻮﺩﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﮔﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ . . . ﭘﺲ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺧﺎﮐﯽ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﺗﺎ ﺑﻮﯼ ﻧﺎﺏ ﺁﺩﻣﯿﺰﺍﺩ ﺑﺪﻫﯿﻢ . . .
ﺻﻮﺭﺕ ﺯﯾﺒﺎ ﺭﻭﺯﯼ ﭘﯿﺮ . . . ﭘﻮﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﺭﻭﺯﯼ ﭼﺮﻭﮎ . . . ﺍﻧﺪﺍﻡ ﺧﻮﺏ ﺭﻭﺯﯼ ﺧﻤﯿﺪﻩ . . . ﻣﻮﯼ ﺯﯾﺒﺎ ﺭﻭﺯﯼ ﺳﻔﯿﺪ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ .
ﺗﻨﻬﺎ ﻗﻠﺐ ﺯﯾﺒﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺯﯾﺒﺎ خواهد ماند .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

اسم اول او الله، مالک و ملک و همه ی عالم. او ملال را دوا، و همه را مسرور، گام ها را مصمم کرد. همدم مردم و راه حل کارها. او کلامی عادل و دلی آسوده دارد. عالم را دائم مملو مهر کرد. مردم را طعام حلال و علم داد و همواره دو عالم مملو دارد.

مهدیس امین


گرگ گله ی گاوها را در هوای سرد مهرماه در کوه سراسر گل آلود محاصره کرد. مرد گله سگ ها را صدا کرد. مهدی اسلحه آورد، صدای اسلحه و صدای سگ ها،گرگ را دور کرد. حامد، او مهدی را صدا کرد و همراه گاوها او را راهی ده کرد.

الناز ارجمندی

متون برگزیده از کلاس انتخاب شد. بعضی ها که در حد چند کلمه متفاوت با متن های اینترنت بود و به رسم امانت داری من انتخابشون نکردم. این جای تأمل داره بچه ها. بهتره یه سری به خودتون بزنید و یه خلوتی با خودتون و عملکردتون داشته باشید!!!!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
قالب شعر: غزل

ای مادر عزیز که جانم فدای تو (باشد)                           قربان مهربانی و لطف و صفای تو (باشد)  ( 3 سه جمله)
معنی: (خطاب به تو هستم) ای مادر عزیزم که جانم را فدایت می کنم، جانم را فدای مهربانی و محبت و صفای تو می کنم.
حرف ندا: ای               منادا: مادر
ردیف: تو/ تو                قافیه: فدای/ صفای
آرایه: تناسب (مهربانی، لطف، صفا)
ترکیب وصفی: مادر عزیز              ترکیب اضافی: جانم / فدای تو / قربان مهربانی / صفای تو

هرگز نشد محبت یاران و دوستان                         هم پایه ی محبت و مهر و وفای تو (1 جمله)
معنی: هرگز محبت و صفای دوستان به پای محبت و مهر و وفای تو نمی رسد.
نهاد: محبت یاران و دوستان
آرایه: مراعات نظیر (مهر، محبت، وفا)                    هم پایه: برابر، مساوی

مهرت برون نمی رود از سینه ام که هست                   این خانه، خانه ی تو و این دل، سرای تو (است) (3 جمله)
معنی: مهربانی تو از سینه ام بیرون نمی رود، زیرا خانه و سرای دل من همیشه جایگاه تو است.
برون: مخفف بیرون، قید                سرا: خانه                   مهر: دوستی، مهربانی
ترکیب اضافی: مهرت / سینه ام / خانه ی تو / سرای تو                     ترکیب وصفی: این خانه / این دل
نهاد: مهر / این خانه / این دل

ای مادر عزیز که جان داده ای مرا                            سهل است اگر که جان دهم اکنون برای تو (4 جمله)
معنی: ای مادر عزیزم که به من جان بخشیده ای، حالا اگر جانم را فدای تو کنم آسان است و ارزشی ندارد.
سهل: آسان، راحت
منادا: مادر
ترکیب وصفی: مادر عزیز                       مفعول: جان                       قید: اکنون                          نهاد: تو (برای فعل داده ای)
آرایه: جان دهم کنایه از فدا شوم

خشنودی تو مایه ی خشنودی من است                    زیرا بود رضای خدا در رضای تو (2 جمله)
معنی: اگر تو راضی و خشنود باشی من هم راضی و خشنودم، زیرا رضایت تو باعث خشنودی خداوند می شود.
مایه: سبب، باعث
نهاد: خشنودی تو / رضای خدا
ترکیب اضافی: خشنودی تو / مایه ی خشنودی / خشنودی من / رضای خدا / رضای تو

گر بود اختیار جهانی به دست من                   می ریختم تمام جهان را به پای تو (2 جمله)
معنی: (مادرم) اگر اختیار جهان در دستانم بود، تمام دنیا را برای قدرشناسی به پای تو می ریختم.
نهاد: اختیار جهانی / من
ترکیب اضافی: اختیار جهانی / دست من / پای تو                          ترکیب وصفی: تمام جهان
مفعول: تمام جهان
آرایه: می ریختم تمام جهان را به پای تو کنایه از هدیه کردن و بخشیدن تمام جهان


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1394/7/22/3682199_860.jpg

تاقبل از این در تمامی حشرات تنها حشره باهوش زنبور عسل بود که از طریق علم هندسه کندوی خود را می ساخت و پس از آن عنکبوت که از روی نقوش هندسی تار می بافت که البته بعدها دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زنبور عسل تحت هر شرایطی می تواند نقش را جابجا کرده و پرده ها را با تغییر سایز و زاویه باز هم هندسی بسازد درحالی که اگر تار ینج ضلعی اولیه عنکبوت به هر دلیلی پاره شود عنکبوت برای تعمیر آن قادر به ساخت مجدد آن کوشه یا ضلع نیست بلکه از روی غریزه تنها سوراخ تار را پر می کند.

این مباحث سالها مورد آزمایش قرار گرفت و اعلام شد تنها حشره باهوش که هندسه می داند زنبور عسل است ، اما امروز با خواندن این مطلب در میابیم که مورچه ها نیز بجر قدرتمندی از هوشمندی نیز برخوردارند و حساب می دانند.

دانشمندان درباره انواع مختلف مورچه ها مطالعه كرده و به این نتیجه رسیده اندكه هر نوع مورچه ای طریقه مخصوصی درپیدا كردن راه لانه اش دارد مثلا بعضی از مورچه ها از طریقه نشانه گذاری در روی زمین استفاده میكنند، دسته دیگر از مورچه ها با نگاه كردن به ارتفاع خورشید و در بالای افق راه خود را می یابند بعضی دیگر از مورچه ها هم از نشانه های روی زمین و هم از خورشید كمك میگیرند دانشمندان این را با تجربه هایی ثابت كرده اند.

 آنها ابتدا روی یك مورچه نشانه گذاری كردند و سپس آن را بحال خود گذاشتند و شروع به تعقیب آن نمودند و بعد از آنكه مورچه تكه خوراكی پیدا كرد و خواست كه به لانه اش برگردد ، آنها آن را بلند كرده و نقطه دیگری كه درست مخالف لانه اش بوده قرار دادند در این حالت مورچه نمی توانسته از آفتاب كمك بگیرد چون كه به نظر آن ظاهرا آفتاب در یك جای دیگر بود. بنابراین ابتدا مورچه مدتی سرگردان شده و شروع به اینطرف و آنطرف رفتن نمود. ولی بالاخره با یافتن یك نشانه زمینی بخانه خود رسید دانشمندان با تعیین و حساب وقت این آزمایشها به این نتیجه رسیده اند كه بعضی اوقات یك مورچه ممكن است چندین ساعت برای پیدا كردن نشانه زمینی كه راهنمای او در رسیدن به لانه اش می باشد، به جستجو بپردازد و در آخر مورچه هایی وجود دارند كه با بو كشیدن لانه خود را می یابند.

آنها طی یک آزمایش عجیب، برای دسته ای از مورچگان کفشهایی که پاهای آنهارابلند می کرد تهیه کردند و رفتار حرکتی آنها را بررسی کردند، نتیجه بیانگر این نکته بود که این حیوانات برای اندازه گیری مسافت های مختلف و جهت یابی، قدمهایشان را می شمرند.

محققین بر این باورند مورچه های صحرایی از نوری که از ستارگان در آسمان شب تابیده می شود، به عنوان کلیدی جهت بازگشت به لانه هایشان استفاده می کنند، اما هنوز در این مورد که مورچه ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله ها هستند، شک و شبهه فراوان وجوددارد.

در آزمایش فوق، دانشمندان برای پاهای تعدادی از مورچگان کفشهای بلند و برای برخی دیگر کفشهای کوتاه تهیه کردند.

در ادامه، ابتدا دسته ای از مورچه ها با پاهای خودشان از لانه به سمت یک ماده غذایی حرکت کردند، سپس در راه برگشت آنها را با کفشهایی که پاهای آنها را بلند یا کوتاه کرده بود به طرف لانه شان راهی کردند.
نتیجه کار این بود : مورچه ها فاصله ده متری بازگشت به لانه ها را گم کرده و از مسیر اصلی منحرف شدند.

اما زمانی که آزمایشی مشابه با دسته ای از مورچه ها که پاهای معمولی داشتند تکرار شد، آنها به سرعت و سهولت به مقصدرسیدند!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3