تبلیغات
وبلاگ تخصصی كلاس ششم - مطالب مهر 1395
 
وبلاگ تخصصی كلاس ششم
آموزش چیز عجیبی است: می‌تواند انسان درون ما را زنده کند و می‌تواند انسان درون ما را زنده به گور کند . . . «پائولو فریره»
                                                        
درباره وبلاگ

فرزانه خرمی راد

رشته تحصیلی: دبیری ریاضی
مدیر وبلاگ : فرزانه خرمی راد
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 30 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد


 من معتقدم موفقیت زمانی به دست می آید که یک قدم جلوتر برویم؛ یعنی ضمن استقبال از ناملایمات و سختی ها شکست را بخشی از زندگانی خود بدانیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد
گاهی میشود با یک نوشته خمار نوستالژی روزهای خوب شد . . .

ممنونم کتایون عزیزم
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی رادعلم لقمه برگرفتن از سفره طبیعت است.
و ریاضی زاییده احتیاج و در آغاز مبتنی بر تجربه. ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن ماست. به عقیده بعضی‌ها ریاضیات زیباترین زبان برای توصیف طبیعت و روابط بین پدیده‌های طبیعی است.
به تعبیری دیگر:"ریاضیات، مطالعه شباهتها در تفاوتها و مطالعه تفاوتها درشباهتهاست."
علت اساسی موفقیت ریاضیدانان در آفریدن علمی به این زیبایی که عمیق‌ترین معرفت بشری شمرده می‌شود: سخت‌گیری بدون بخشش کوچکترین خطاها در کنار روش و معیارهای منطقی آنها به همراه جدیت ، خلاقیت ، به غایت اندیشیدن و نیز بلند پروازی و جسارت شکستن هر چه موجود است. به هر قسمت از زندگی که کنجکاوانه و با دقت بنگریم ، اثر مستقیم یا غیر مستقیم ریاضیات در آن مشاهده می‌کنیم. نمونه آن کشف اخیر این مساله توسط دانشمندان است که :" یکی از انواع حشرات که بر روی شاخ و برگ درختان لانه سازی می‌کند، روش کارش بر اساس یک فرمول پیچیده ریاضی است."
در حالت کلی ریاضیات راه های متعددی برای باز شدن فکر در اختیار ما قرار دارد که از مهمترین آنها مطالعه ی ریاضیات از جمله شاخه ی تر کیبیات است.ریاضیات این کمک را به ما میکند تا مشکلات و موضوعات زندگی را بهتر و راحت تر تجزیه و تحلیل کنیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد
http://s5.picofile.com/file/8112847950/AKSGIF_IR_BOOK_GIF_%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DA%A9_%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8_animated_book.gif

برای
شماره گذاری صفحات كتاب از روش زیر استفاده می شود:


برای اعداد یك رقمی:               1-1×(1+صفحه)

برای اعداد دو رقمی:               11-2×(1+صفحه)

برای اعداد سه رقمی:             111-3×(1+صفحه)

مثال: كتابی 160 صفحه دارد. برای شماره گذاری این كتاب چند رقم به كار رفته است؟

جواب: 372=111-3×(1+160)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وقتی به ادبیات تعهد داریم به این معنی‌ است که به انسان تعهد داریم.


ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه اول: تندیس نوری، سیده یسنا پور میر آقایی، پارمیدا زرگرپورღعکسهای متحرک عاشقانهღ


ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه دوم: مهسا فیض ده، دریا فرحمند، سیده صهبا هاشمیღعکسهای متحرک عاشقانهღ


ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه سوم: ماهک فرید، آوا واعظی، مهدیس امینღعکسهای متحرک عاشقانهღ
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ریاضیات هم علم است و هم هنر! علم بدان معنا كه كشف می كند و هنر بدان معنا كه زیباست!
ღعکسهای متحرک عاشقانهღ گروه اول: تندیس نوری، سیده یسنا پور میر آقایی، پارمیدار زرگر پورღعکسهای متحرک عاشقانهღ
ღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه دوم :
الناز ارجمندی، هیوا آذریانღعکسهای متحرک عاشقانهღღعکسهای متحرک عاشقانهღگروه سوم:
غزل کریمی، صبا سهرابی، طراوت تقی پورღعکسهای متحرک عاشقانهღ
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
Image result for ‫هوش و خلاقیت و استدلال‬‎  

    
Image result for ‫جامع فرزانگان‬‎


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ده چیز که مانع ١٠ چیز دیگر است:

١. غرور، مانع یادگیری
٢. تعصب، مانع نوآورى
٣. کم رویی، مانع پیشرفت
٤. ترس، مانع ایستادگی
٥. تخیل، مانع واقع بینی
٦. بدبینی، مانع شادی
٧. خودشیفتگی، مانع معاشرت
٨. شکایت، مانع تلاش گری
٩. خودبزرگ بینی، مانع محبوبیت
١٠. عادت کردن، مانع تغییر
ﺩﺭﺧﺘﻬﺎ ﻣﯿﻤﯿﺮﻧﺪ؛
ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﻋﺼﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺩﺳﺘﯽ ﺭﺍ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﻧﺪ ؛ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﺗﺒﺮ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺮ ﻧﺴﻞ ﺧﻮﯾﺶ ؛ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﭼﻮﺏ ﮐﺒﺮﯾﺖ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻥ ﺗﺒﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﻭ . . .
ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﺗﺨﺘﻪ ﺳﯿﺎﻩ ﻣﯿﺸﻮﻧﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻌﻠﯿﻢ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﻫﺎ . ﺷﻤﺎ ﺍﮔﺮ ﺩﺭﺧﺖ ﺑﻮﺩﯾﺪ ﺍﺯ ﮐﺪﺍﻡ ﺟﻨﺲ ﺑﻮﺩﯾﺪ؟؟
ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻧﮑﺮﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺎ ﭼﻪ ﻗﯿﺎﻓﻪ ﺍﯼ در ﭼ
ﻪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩﺍﯼ ﻭ ﺑﺎ ﭼﻪ ﺷﺮﺍﯾﻄﯽ ﺑﺪﻧﯿﺎ ﺑﯿﺎﯾﺪ، ﻫﯿﭽﮑﺲ ﺭﺍ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻫﯿﭻ ﭼﯿﺰﺵ ﺗﺤﻘﯿﺮ ﯾﺎ ﻣﺴﺨﺮﻩ ﻧﮑﻨﯿﻢ . . .
ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻗﻀﺎﻭﺕ ﻧﮑﻨﯿﻢ
. . .
ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﯾﮏ ﻣﺪﯾﺮ ، ﻣﻬﻨﺪﺱ ، ﺩﮐﺘﺮ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻣﯽﮔﺬﺍﺭﯾﻢ، ﺑﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺑﻪ ﯾﮏ ﮐﺎﺭﮔﺮ ، ﺭﻓﺘﮕﺮ ، ﻣﺴﺘﺨﺪﻡ ﻫﻢ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﻢ .
 ﺧﻮﺩﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻫﯿﭽﮑﺲ ﺑﺮﺗﺮ ﻧﺒﯿﻨﯿﻢ . . .
ﺧﺎﮐﯽ ﺑﺎﺷﯿﻢ ، ﻣﺎ ﻭﺟﻮﺩﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﮔﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ . . . ﭘﺲ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺧﺎﮐﯽ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﺗﺎ ﺑﻮﯼ ﻧﺎﺏ ﺁﺩﻣﯿﺰﺍﺩ ﺑﺪﻫﯿﻢ . . .
ﺻﻮﺭﺕ ﺯﯾﺒﺎ ﺭﻭﺯﯼ ﭘﯿﺮ . . . ﭘﻮﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﺭﻭﺯﯼ ﭼﺮﻭﮎ . . . ﺍﻧﺪﺍﻡ ﺧﻮﺏ ﺭﻭﺯﯼ ﺧﻤﯿﺪﻩ . . . ﻣﻮﯼ ﺯﯾﺒﺎ ﺭﻭﺯﯼ ﺳﻔﯿﺪ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ .
ﺗﻨﻬﺎ ﻗﻠﺐ ﺯﯾﺒﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺯﯾﺒﺎ خواهد ماند .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

اسم اول او الله، مالک و ملک و همه ی عالم. او ملال را دوا، و همه را مسرور، گام ها را مصمم کرد. همدم مردم و راه حل کارها. او کلامی عادل و دلی آسوده دارد. عالم را دائم مملو مهر کرد. مردم را طعام حلال و علم داد و همواره دو عالم مملو دارد.

مهدیس امین


گرگ گله ی گاوها را در هوای سرد مهرماه در کوه سراسر گل آلود محاصره کرد. مرد گله سگ ها را صدا کرد. مهدی اسلحه آورد، صدای اسلحه و صدای سگ ها،گرگ را دور کرد. حامد، او مهدی را صدا کرد و همراه گاوها او را راهی ده کرد.

الناز ارجمندی

متون برگزیده از کلاس انتخاب شد. بعضی ها که در حد چند کلمه متفاوت با متن های اینترنت بود و به رسم امانت داری من انتخابشون نکردم. این جای تأمل داره بچه ها. بهتره یه سری به خودتون بزنید و یه خلوتی با خودتون و عملکردتون داشته باشید!!!!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1394/7/22/3682199_860.jpg

تاقبل از این در تمامی حشرات تنها حشره باهوش زنبور عسل بود که از طریق علم هندسه کندوی خود را می ساخت و پس از آن عنکبوت که از روی نقوش هندسی تار می بافت که البته بعدها دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زنبور عسل تحت هر شرایطی می تواند نقش را جابجا کرده و پرده ها را با تغییر سایز و زاویه باز هم هندسی بسازد درحالی که اگر تار ینج ضلعی اولیه عنکبوت به هر دلیلی پاره شود عنکبوت برای تعمیر آن قادر به ساخت مجدد آن کوشه یا ضلع نیست بلکه از روی غریزه تنها سوراخ تار را پر می کند.

این مباحث سالها مورد آزمایش قرار گرفت و اعلام شد تنها حشره باهوش که هندسه می داند زنبور عسل است ، اما امروز با خواندن این مطلب در میابیم که مورچه ها نیز بجر قدرتمندی از هوشمندی نیز برخوردارند و حساب می دانند.

دانشمندان درباره انواع مختلف مورچه ها مطالعه كرده و به این نتیجه رسیده اندكه هر نوع مورچه ای طریقه مخصوصی درپیدا كردن راه لانه اش دارد مثلا بعضی از مورچه ها از طریقه نشانه گذاری در روی زمین استفاده میكنند، دسته دیگر از مورچه ها با نگاه كردن به ارتفاع خورشید و در بالای افق راه خود را می یابند بعضی دیگر از مورچه ها هم از نشانه های روی زمین و هم از خورشید كمك میگیرند دانشمندان این را با تجربه هایی ثابت كرده اند.

 آنها ابتدا روی یك مورچه نشانه گذاری كردند و سپس آن را بحال خود گذاشتند و شروع به تعقیب آن نمودند و بعد از آنكه مورچه تكه خوراكی پیدا كرد و خواست كه به لانه اش برگردد ، آنها آن را بلند كرده و نقطه دیگری كه درست مخالف لانه اش بوده قرار دادند در این حالت مورچه نمی توانسته از آفتاب كمك بگیرد چون كه به نظر آن ظاهرا آفتاب در یك جای دیگر بود. بنابراین ابتدا مورچه مدتی سرگردان شده و شروع به اینطرف و آنطرف رفتن نمود. ولی بالاخره با یافتن یك نشانه زمینی بخانه خود رسید دانشمندان با تعیین و حساب وقت این آزمایشها به این نتیجه رسیده اند كه بعضی اوقات یك مورچه ممكن است چندین ساعت برای پیدا كردن نشانه زمینی كه راهنمای او در رسیدن به لانه اش می باشد، به جستجو بپردازد و در آخر مورچه هایی وجود دارند كه با بو كشیدن لانه خود را می یابند.

آنها طی یک آزمایش عجیب، برای دسته ای از مورچگان کفشهایی که پاهای آنهارابلند می کرد تهیه کردند و رفتار حرکتی آنها را بررسی کردند، نتیجه بیانگر این نکته بود که این حیوانات برای اندازه گیری مسافت های مختلف و جهت یابی، قدمهایشان را می شمرند.

محققین بر این باورند مورچه های صحرایی از نوری که از ستارگان در آسمان شب تابیده می شود، به عنوان کلیدی جهت بازگشت به لانه هایشان استفاده می کنند، اما هنوز در این مورد که مورچه ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله ها هستند، شک و شبهه فراوان وجوددارد.

در آزمایش فوق، دانشمندان برای پاهای تعدادی از مورچگان کفشهای بلند و برای برخی دیگر کفشهای کوتاه تهیه کردند.

در ادامه، ابتدا دسته ای از مورچه ها با پاهای خودشان از لانه به سمت یک ماده غذایی حرکت کردند، سپس در راه برگشت آنها را با کفشهایی که پاهای آنها را بلند یا کوتاه کرده بود به طرف لانه شان راهی کردند.
نتیجه کار این بود : مورچه ها فاصله ده متری بازگشت به لانه ها را گم کرده و از مسیر اصلی منحرف شدند.

اما زمانی که آزمایشی مشابه با دسته ای از مورچه ها که پاهای معمولی داشتند تکرار شد، آنها به سرعت و سهولت به مقصدرسیدند!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی رادنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
                                                                     


یکی از شایع ترین مشکلها، عدم تمرکز حواس در کلاسهای درس است.

اگر شما بتوانید در همان کلاس، تمامی مطالب را بگیرید، خود باعث می شود که حجم عمده ای از فعالیت مطالعه شما در منزل کاسته شود. شاید تا به حال با افرادی برخورد کرده باشید که فقط در کلاس حضور می یابند و بسیار کم در منزل مطالعه می کنند.

معمولاً شما در این حالت به خود و اطرافیان خود می گویید: نمی دانم چرا با این که من ساعتها در منزل درس می خوانم یک دهم آن را هم نمی خواند، همیشه نمره های من از او کمتر است. شما باید توجه داشته باشید که مدت زمان مطالعه شما مطلقاً مهم نیست بلکه زمان مطالعه مفید و متمرکز شماست که مهم است.

علاوه بر این، درصد مهم و عمده ای از یادگیری در کلاس درس صورت می گیرد. شاید خودتان تجربه کرده باشید که آموختن درسی که زمان تدریس آن، شما در کلاس حاضر نبوده اید، چقدر دشوار است. ( روی ادامه مطلب کلیک کنید)ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

زیبنده ترین سرآغاز نام مقدس خدای یکتایی است که جهان را بر اساس ریاضی آفرید. به نام او که همه چیز دنیا را بر اساس حساب استوار کرد و بر پایه ی هندسه نظم بخشید.اگر حشره‌ای می‌تواند با حل سریع و درست یك مسأله‌ی هندسی ما را دچار شگفتی كند، می‌توان آن چه ساكنین كندوهای عسل ایجاد می‌کنند را، شـاهكارهای ریاضـی نامید. نبوغ ریاضی زنبور عسل از زمان‌های باستان (سده‌ی چهارم قبل  از میلاد)، بشر را به شگفتی واداشته است. 
بیایید ساختمان شانه‌های كندو را بررسـی كنیم:
این شانه‌ها از یك رشته شـبكه‌های   مومی شش وجهی تشكیل شده‌اند كه در دو قشر چیده شده‌ و با كف‌های مشـتركی به هم مربوطند. این كف‌ها مسطح نیستند. هر كف شكستگی دارد و از 3 لوزی مســاوی  درست شده است. زاویه‌ی بزرگ لوزی دقیقاً ' 28 ْ109 و زاویه‌ی كوچك آن ' 32 ْ70   است. عمق شبكه 3/11 میلی‌متر، عرض هر یك از 6 دیواره‌ی شبكه 71/2 میلی‌متر، و  ضخامت آن مساوی ضخامت یك كاغذ نوشتنی معمولی است.
بررسی این مطلب جالب است كه چرا زنبور عســـل برای مقطع منشور مومی خود،  شكل شش گوش را انتخاب كرده است؟
خوب است بدانید از بین شــكل‌های هم مســاحت منتظمی كه می‌توانند صفحه را بپوشانند (مثـلث، مربع و شـش ضلعی) محیط 6 ضــلعی منتظم از هـمه كم‌تر است!
همچنین شــیوه‌ی قرار گرفتن این 6 ضـــلعی‌ها در كنار هم باعث می‌شود تا کندو  بیش‌ترین مقاومت را در برابر ضربه‌های احتمالی داشته باشد. 
علاوه بر آن چون زاویه‌ی شـش ضلعی منتظم بزرگ است، زنبور عســل می‌تواند به راحتی به همه‌ی نقاط لانه‌ی خود دسترسی داشته باشد. 
اگر باز هـم می‌خواهید شــگفت زده شـوید باید بدانید كه زنبور عســل حتی برای ســاختن لوزی‌های انتهای لانه هم، كم‌ترین موم را مـصرف می‌كند. یـعنی برای یك حجم مفروض، كم‌ترین مساحت را ایجاد می‌كنند. 
بررسی این موضوع، به وسیله‌ی حساب دیفرانسیل و محاسبات زیاد هندسی صورت  می‌گیرد. جالب اسـت بدانید با مومـی كه از صرفه‌جـویی در ســاختمان 54 خانه بـه دست می‌آید، می‌توان یك خانه‌ی كامل ساخت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 14 مهر 1395 :: نویسنده : فرزانه خرمی راد
دانش آموزان عزیزم
با توجه به اینکه خیلی از شماها دسترسی به پرینتر ندارید و انتقال سوالات و رسم شکل ها توی دفتر براتون مشکله. فقط جواب ها رو با استدلال و راه حل در دفتر ریاضی یادداشت کنید کفایت می کنه.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2