وبلاگ تخصصی كلاس ششم
آموزش چیز عجیبی است: می‌تواند انسان درون ما را زنده کند و می‌تواند انسان درون ما را زنده به گور کند . . . «پائولو فریره»
                                                        
درباره وبلاگ

فرزانه خرمی راد

رشته تحصیلی: ریاضیات محض
مدیر وبلاگ : فرزانه خرّمی راد
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
http://nommospeakers.com/blog/wp-content/uploads/2014/07/DSC_4241.jpg

یوجین اتلبرت میلر (۱۹۵۰)  Eugene Ethelbert Miller  شاعر و فعال ادبی آمریکایی-آفریقایی تبار است. اشعار اتلبرت میلر را نمی توان تنها به تجربه های او به عنوان یک هنرمند آفریقایی تبار در آمریکا تقلیل داد، اما گاهی می شود او را راوی اندوهگین ،آگاه و هوشمند تاریخ برده داری در آمریکا و شاهد و کنشگری برای ادامه مبارزات برای احقاق حقوق سیاه پوستان در سال های اخیر دانست. کلمات او صدای اعتراض انسان های به حاشیه رانده شده و تصویرگر آگاهی و مسولیت انسان های مبارز در عصر پر دغدغه هویت های مظلوم و التزام اخلاقی به حافظه تاریخی و معنویت شاعرانه برای نجات بشریت است.


"جغرافیا "

دختر ده ساله‌ام با نقشه ی جهان از مدرسه می‌‌آید

می‌‌گوید این جا آفریقا است

این همان جایی‌ است که ما از آن‌ ‌‌آمده ایم

"بابا، حالا نگاه کن چطور باقی‌ دنیا را رنگ می‌‌کنم."

می‌بینم که اروپا و تمام آتلانتیک را قرمز می‌‌کند

تشویقش می‌‌کنم به آبی‌، به سبز

نمی‌‌پذیرد

جهان را با چشمان قهوه‌ ی اش می‌‌بیند

دخترم از رنگ کردن دست می‌‌کشد

نامش را بالای نقشه ی جهان می‌‌نویسد

"جاسمین‌" - نامش را همچون کریستف‌ کلمبی جوان ادا می‌‌کند

و دهانش به شکل یک منحنی از شگفتی ها باز می ماند . . .


«یوجین اتلبرت میلر»نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 22 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
دروغ سفید نگویید تا پیشرفت کنید‼️

دروغهای سفید دروغهایی است که برای آسیب به دیگران گفته نمی شوند:

1. در جاده با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت رانندگی میکند اما در جمع دوستان میگوید که کمتر از ۱۲۰ کیلومتر در ساعت نمیرود!

2. روزی یک صفحه کتاب میخواند اما در حضور دیگران میگوید اگر کمتر از ده صفحه در روز بخوانم نمیخوابم!

پاول اکمن (روانشناس برجسته ی امریکایی) می گوید:
«من دروغهای سیاه را بخشودنی می دانم ...
اما دروغ سفید نابخشودنی است.
این دروغ انسانها را به پرتگاه نابودی می برد».

ما با دروغ سفید دیگران را فریب نمیدهیم بلکه «خود» را «فریب» میدهیم.

به اندازه ای که تصویر بیرونی ما با واقعیت درونی ما تفاوت دارد، دچار تعارض و اضطراب و تنش میشویم.

 به همان اندازه وادار میشویم در مواجهه با دیگران نقاب بر چهره بزنیم و به همان اندازه از تحقق برنامه های توسعه تواناییهای فردی خویش، جا می مانیم ...
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
        Image result for ‫تسلیت‬‎
               زادن و کُشتن و پنهان کردن                 
دهر را رسم و ره دیرین است!
خُرم آنکس که در این محنت گاه
خاطری را سبب تسکین است...

 دوستِ  و همکار عزیزم، سرکار خانم موسوی

پرکشیدنِ ناگهانی دختر  عزیزتان را از صمیم ِ دل و اعماقِ جانم به دلِ رئوفتان تسلیت می‌گویم. امیدوارم روانِ هلیای عزیز در آسودگی و آرامش باشد.

صبوری برایتان آرزو دارم و امید دارم  تَرَک های قلبِتان به آرامی بند بخورند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
Image result for ‫داروین‬‎

۲۱۰ سال قبل "چارلز داروین" زیست شناس ، زمین شناس و یکی از معروف ترین انسانها در سراسر تاریخ بشر در انگلستان چشم به جهان گشود ...
 
وی بنیانگذار نظریه ی فرگشت است و از کتاب خاستگاه گونه های او به عنوان یکی از مهمترین کتب دنیا یاد می شود.

داروین از سال ۱۸۳۶ تا ۱۸۵۸ مخفیانه روی نظریهٔ انقلابیش کار می‌کرد. از آن بیم داشت که با علنی کردن آن از سوی گروه ‌های تندرو به کفرگویی متهم شود ...

او که می‌ دانست با مطرح شدن نظریه‌اش چه جنجالی در جامعه و محافل علمی جهان  بر پا می‌شود، کوشید با انجام دادن آزمایش‌ های فراوان روی گیاهان و جانوران و استفاده از تجربیات پرورش ‌دهندگان کبوتر و خوک شواهد کافی و علمی برای نظریه ‌اش فراهم آورد. پژوهش ‌های داروین به آرامی پیش می‌رفت. در سال ۱۸۴۲ مقاله خلاصه‌ای از نظریه‌اش تألیف کرد و در سال ۱۸۴۴ رساله‌ای ۲۴۰ صفحه‌ای دربارهٔ انتخاب طبیعی نوشت. با وجود اصرار دوستان، وی همچنان در انتشار نظریاتش مردد بود و نتایج تحقیقات خود را فقط با برخی دوستان نزدیکش همچون چارلز لایل و جوزف دالتون هوکردر میان می‌گذاشت؛ اما دریافت نامه‌ای در ژوئن ۱۸۵۸ داروین را واداشت تا تردیدهایش را کنار بگذارد. نویسنده نامه زیست ‌شناس جوانی بود به نام راسل والاس که در بورنئو کار می‌کرد. او نیز دربارهٔ فرگشت به همان اندیشه‌ های داروین رسیده بود. داروین ظرف دو هفته مقاله‌ای تهیه کرد و همراه مقاله والاس با حق تقدم داروین به «انجمن علمی لینیان» فرستاد.

نظریه داروین - والاس :

نظریهٔ داروین - والاس بر اساس سه مشاهده و دو نتیجهٔ کلی حاصل از این مشاهده‌ها، پایه‌گذاری شده‌ است که در ادامه خلاصه ی آن را می خوانید: داروین و والاس محیط را علت اصلی انتخاب طبیعی می‌ دانستند، یعنی محیط کم‌کم جانداران دارای صفات نامساعد را از میان می‌برد و جانداران دارای صفات مساعد را حفظ می‌کند. پس از گذشت نسل‌های زیاد و متوالی و تأثیر مداوم انتخاب طبیعی، سرانجام گروهی جاندار یک صفت یا تعدادی صفات جدید و مساعد را به درجه‌ای خواهد رساند که به صورت گونه‌ای جدید، از گونهٔ اجدادی ظاهر خواهد شد ...

داروین پس از ارائه مقاله شروع به نوشتن کتابی کرد با عنوان «پیرامون آغاز گونه‌ها به وسیله انتخاب طبیعی یا بقای نژادهای اصلح در تنازع برای بقا». در این کتاب که بعدها به عنوان «خاستگاه گونه‌ها» مشهور شد، وی کوشید نظریه فرگشت به وسیله انتخاب طبیعی را توضیح دهد و مدارک علمی برای آن ارائه کند.

او از روی آزمایش‌هایش متوجه شد که زادگانی بیشتر از آنچه زنده می‌مانند به وجود می‌آیند. این موضوع در مورد گیاهان و جانوران از درختان تا فیل‌ها و هرچه که بین آنهاست، صادق بود. بعضی از جانوران میلیون‌ها تخم با هزاران لارو تولید می‌کنند، و برخی گیاهان میلیون‌ها هاگ یا دانه ایجاد می‌کنند، اما خوشبختانه اکثریت عظیمی از این تولیدمثل اضافی به دوران بلوغ نمی‌رسد.

نیروی مشاهدهٔ صبورانه و دقیق داروین منتهی به تشخیص این شد که در طبیعت تفاوت‌هایی وجود دارد. در توله‌های یک سگ، بچه‌های ماهی کپور، افراد کشتی ‌چسب یا گل ثعلب هیچگاه دو فرد شبیه همدیگر نیستند. جوانه زدن دانه ‌های یک گیاه، نهال‌های متفاوتی به وجود می‌آورند. نبوغ داروین در این بود که فهمید این تولید مثل اضافی به تفاوت‌ها مربوط می ‌شود. سرانجام او به این تشخیص رسید که برای به دست آوردن منابع در طبیعت رقابت وجود دارد و این‌که تفاوت‌هایی که بهتر از همه بامحیط خود سازگاری یافته‌اند افرادی را که کمتر سازگاری یافته‌اند از میدان به در می‌کنند.

از آنجایی که محیط زیست این انتخاب را انجام می‌دهد، او آن را انتخاب طبیعی نامید در برابر انتخاب مصنوعی که توسط پرورش دهندگان انجام می‌شود. این فرایند به انشقاق همراه با تغییر منجر می‌شود که تعریف او از تکامل بود. امروزه از دانش ژنتیک، که در زمان داروین ناشناخته بود، برای درک شیوهٔ کار این فرایند استفاده می‌شود. انشقاق همراه با تغییر را می‌توان به شکل تغییر در تکرر ژن‌ها توصیف کرد، تغییری در نسبت یک ژن تغییر یافته در بینن تمام شکل‌های احتمالی دیگر همان ژن. انتخاب طبیعی تولید مثل افتراقی است. با بیان دیگر، در یک محیط زیست یک شکل بیشتراز شکل‌های دیگر زادگان خود را به جا می‌ گذارد. محیط زیست عامل انتخاب‌ کننده ‌است.


طبق ادعاهای فرضیه تكامل، انسانها و میمونهای معاصر دارای یك نیاكان بوده اند. این موجودات به مرور زمان تكامل یافته و برخی از آنها به میمونهای امروزی تبدیل شدند در حالی كه گروه دیگر كه شاخه دیگری از تكامل را دنبال می كردند به انسان امروزی مبدل شدند. تكامل گرایان اولین گروه مشترك از اجداد انسانها و میمونها را ” آسترالوپیتكوس“ (Australopithecus) نام گذاری كردند كه به معنای ” میمون آفریقای جنوبی“ بود.

به‌طور خلاصه تکامل عبارت است از انشقاق همراه با تغییر (تغییر در توالی ژن‌ها) که در اثر انتخاب طبیعی (تولیدمثل افتراقی) پیش می‌آید، و بر روی تغییراتی که در نتیجه جهش و عوامل دیگر ایجاد شده‌است اثر می‌گذارد، در حالی که محیط زیست کار انتخاب طبیعی را انجام می‌دهد.

حلقه گمشده ی داروین:

حلقه گمشده داروین یک اصطلاح است که برای فسیل هایی بکار می رود که حلقه اتصال بین انسان ها و میمون ها با اجدادشان است. گاهی این اصطلاح برای فسیل های گونه های میانی بکار می رود اما معمولاً به این منظور بکار می رود که فسیل هایی که نشان دهنده گونه های میانی بین انسان و اجداد آن باشد وجود ندارد.

گاهی نیز در پاسخ به منتقدان گفته می شود حلقه گمشده داروین کشف شده است . اما به عقیده بسیاری از دانشمندان این اصطلاح امروز دیگر یک واژه ی غیر علمی بشمار می رود.

جان هاکس انسان شناس از دانشگاه ویسکانسین در این مورد می گوید: حلقه گمشده ، یک اصطلاحِ دوران گذار در زیست شناسی است که باید بگویم اکثر ما فکر میکنیم باید فراموش شود و هرگز استفاده نکنیم.

تاریخ تکامل شامل حلقه های گمشده بیشماری است ، بعنوان گونه هایی که مدام با محیط خود سازگار بوده و نسل تکامل یافته تری (نسل های بعدی) جایگزین آنها شده یا منقرض شده اند.

مفهوم حلقه گمشده از اوایل قرن بیستم مطرح شد ، در زمانی که تصور میشد اجداد انسان، در دوره های دورتر نوعی زنجیره ی تک زایی را تشکیل می دادند. یان تاترسال دیرین انسان شناس موزه تاریخ طبیعی نیویورک میگوید اکنون ما می دانیم موضوع بسیار پیچیده تر از این است.

اصطلاح حلقه گمشده اولین بار در سال ۱۸۵۱ توسط چارلز لایل مطرح شد. (دوست داروین که کتاب او تاثیر بسزایی بر روی او داشت و در مورد زمین شناسی این مفهوم را مطرح نمود) برخلاف باور عمومی این اصطلاح هیچگاه توسط داروین بکار نرفت.

ما می دانیم که تمام گونه ها بطور پیوسته و شاخه ای تکامل پیدا می کنند، نه بطور خطی .همانگونه که گفته شد این اصطلاح بیشتر در مورد اجداد انسان و از سوی مخالفان تکامل (فرگشت) بدون شناخت مسائل علمی پیرامون این نظریه بکار می رود و سالهاست در جوامع علمی به اندازه ی نقد تکامل بی اعتبار است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 14 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
نتیجه تصویری برای اطلاعیه

دانش آموزان عزیزم سلام
روز خوش و دلتون شاد
برای روزهای پایانی تکلیفی براتون در نظر نگرفتم، چرا که مثل همیشه معتقدم اول باید زندگی کنید و سواد زندگی کردن داشته باشید! ولی فراموش نکنید که من تکالیف رو بی کم و کاست ازتون میخوام!
پیک نوروزی رو فراموش نکنید، چون سؤالات کاملا هدفمندانه طرح شده و مو به مو مورد ارزیابی قرار میگیره!
در باب موضوع انشاء که جزء علایقم هست باز هم تأکید میکنم که وقت بگذارید، چون موضوع جالب و قابل تأملی هست . . . نوشته هاتون بعد از خوندن و بررسی ارسال میشه واسه اداره.
روزهای خوبی براتون آرزومندم و عمیقا دلتنگتونم
به امید دیدار اندیشمندان کوچک من
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 11 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد

دلتنگی ما
قصه ی هزار و یک شب است . . .
پایان ندارد!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 11 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد

فهرستی از آنچه در مدرسه به ما یاد نمی‌دهند:
 • آنها به ما یاد نمی‌دهند که چگونه کسی را دوست بداریم.
 • آنها به ما یاد نمی‌دهند که چگونه در شهرت به درستی زندگی کنیم.
 • آنها به ما یاد نمی‌دهند که چگونه در گمنامی ، از زندگی لذت ببریم.
 • آنها به ما یاد نمی‌دهند که چگونه از کسی که دوستش نداریم، جدا شویم.
 • آنها به ما یاد نمی‌دهند که به آنچه در ذهن دیگری می‌گذرد فکر کنیم.
برگرفته از کتاب مرد ماسه‌ای/ نیل گیمن
دانش آموزان عزیزم سلام
شب خوش و حال و هوای دلتون بهاری

1. فصل «شگفتی های برگ» رو به دقت مطالعه کنید.
2. کتاب مفاهیم فارسی فرزانگان تجزیه و تحلیل درس «میوه ی هنر» رو بخونید و تست هاش رو تکمیل کنید.
3.هدیه های آسمان و مطالعاتش رو سه درس آخر رو به طور دقیق بخونید.
تأکید میکنم تمام تکالیف با روز و تاریخ بررسی خواهد شد و پرسش به عمل خواهد آمد!!!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
Image result for ‫هاوارد گاردنر‬‎

هاوارد گاردنر (Howard Gardner) روانشناس دانشگاه هاروارد که به خاطر نظریه هوش چندگانه (smultiple-intelligence) برای کودکان شهرت فراوانی دارد، به بررسی این فاصله عظیم پرداخته است. گاردنر، هشت نوع جداگانه هوش (در زمینه آموزشی) را شناسایی نموده است که بنا بر گفته محققین، تنها ۳ نوع از آن‌ها در تست‌های هوش معمول  و متداول، منظور شده‌اند.

قبل از اینکه به معرفی انواع هوش بپردازیم، توجه شما را به آنچه گاردنر در کتاب خود Intelligence Reframed و در رابطه با فرزندانش نوشته جلب میکنیم:

“من می‌خواهم که فرزندانم جهان را درک کنند، نه به دلیل اینکه جهان جذاب و ذهن انسان کنجکاو است. من میخواهم آنها جهان را درک کنند تا در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند آن‌را به جایی بهتر مبدل کنند.”

این نوع متفاوتی از هوش است و شکی نیست که تبدیل آن به یک سوال چند جوابی کار مشکلی است. زیرا برای تبدیل کردن جهان به جایی بهتر، تنها یک پاسخ وجود ندارد. گاردنر اعتقاد دارد کودکان دارای انواع متفاوتی از هوش هستند که آن‌ها را قادر به انجام چنین کار جاه‌طلبانه‌ای خواهد نمود. باید صادقانه بگوییم که این تقسیم‌بندی هنوز از نظر تمام روانشناسان تایید نشده است، اما از طرفی، روزگار اعتقاد داشتن به یک مفهوم واحد نیز سپری شده است.

هوش کلامی دقیقاً چیست؟
اگر بخواهیم کوتاه‌ترین تعریف ممکن از هوش کلامی را داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم: توانایی کاربرد موثر زبان مادری و گاه سایر زبان‌ها به صورت شفاهی یا نوشتاری.
هوش کلامی با کلمات سرو کار دارد. حال می‌تواند برای یک سخنران باشد یا در داستان‌سرایان، روزنامه‌نگاران، وکلا و … 
این هوش، اساس توانایی در اطلاع‌رسانی مؤثر، ترغیب نمودن، مباحثه، تدریس و سرگرم نمودن است. افرادی که در این زمینه باهوش هستند، جذاب صحبت می‌کنند، لحن خوبی دارند، از جملات مناسب استفاده می‌کنند، معمولاً به خوبی طنز پردازی می‌کنند و در چنین حیطه‌هایی مهارت فراوانی دارند. آنها از شنیدن صدای کلمات لذت می‌برند و کتابخوان‌هایی حریص یا نویسندگانی شیرین‌قلم خواهند شد.

این موضوع شامل چه مهارت‌هایی است؟
افرادی که هوش کلامی بالایی دارند (یا می‌خواهند هوش کلامی بالایی داشته باشند) باید در زمینه‌های زیر مهارت‌های خوبی را کسب کنند.

۱. گوش کردن
۲. حرف زدن
۳. قصه گفتن
۴. توضیح دادن
۵. درس دادن
۶. طنز پردازی
۷. دریافت مفهوم و معنی کلمه‌ها
۸. به‌خاطرسپاری و به‌یادآوردن اطلاعات
۹. قانع کردن دیگران با کمک کلمه‌ها و واژگان

و نکته جالب این است که تمام این‌ مهارت‌ها قابل یادگیری هستند و با تمرین و یادگیری می‌توان در آن‌ها به مهارت‌هایی ارزشمند دست یافت.

گاردنر نظریه‌اش را نخستین بار در کتاب «قاب‌های ذهنی: نظریه هوش چندگانه»، در سال ۱۹۸۳ ارائه کرد. به عقیده او همه انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند.

طبقه‌بندی انواع هوش:
بر اساس نظریه پروفسور گاردنر، ما انسان‌ها همگی از نظر هوش و توانایی کاربرد هوش‌های چندگانه تفاوت داریم، چون از توانایی و پتانسیل ذهنی و هوشی متفاوتی برخورداریم. نظریه هوش چندگانه هاوارد گاردنر شامل موارد زیر است:

هوش کلامی: توانایی تفکر کلامی و استفاده از زبان برای بیان منظورها

هوش منطقی - ریاضی: توانایی انجام عملیات ریاضی

هوش بدنی - جنبشی: توانایی دستکاری اشیا و تبحر جسمی

هوش موسیقیایی: حساس بودن نسبت به زیر و بم آهنگ، ریتم و تن صدا

هوش بین فردی: توانایی درک دیگران و تعامل موثر با آن‌ها

هوش درون فردی: توانایی فهم خود

هوش طبیعی: مشاهده الگوهای طبیعت و فهم نظام‌های طبیعی و مصنوعی ساخت انسان

هوش وجودی: ظرفیت مطرح‌کردن سوالات وجودی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
صاحبدلی کجاست که خواند به یک نگاه                   در اشک ما، حکایت گویای زندگی

«معینی کرمانشاهی»

موﻓّﻘﯿﺖ ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﻧﯿﺴﺖ!
ﭘﯿﭽﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ "ﺷﮑﺴﺖ "
ﺩﻭﺭ ﺑﺮﮔﺮﺩﺍﻧﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ "ﺳﺮﺩﺭﮔﻤﯽ "
ﺳﺮﻋﺖ ﮔﯿﺮ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ "ﺍﻓﮑﺎﺭ ﻣﻨﻔﯽ "
ﻭ ﭼﺮﺍﻍ ﻗﺮﻣﺰ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ " ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ "
ﺍﻣﺎ ﺍﮔﺮ ﯾﺪﮐﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ " ﺍﺭﺍﺩﻩ " ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ
ﻣﻮﺗﻮﺭﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ " ﺍﺳﺘﻘﺎﻣﺖ "
و هدایت كننده ﺍﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ " ﺧﺪﺍ "
ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﺧﻮﺍﻫﯿﺪ ﺭﺳﯿﺪ ﮐﻪ " ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ " ﻧﺎﻣﯿﺪﻩ می شود.
ﮔﺎﻫﯽ ﻭﻗﺘﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﯾﻪ ﻧﻘﻄﻪ ﺑﺰﺍﺭﯼ
ﺑﺎﺯ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﯽ . . .
ﺑﺎﺯ ﺑﺨﻨﺪﯼ . . .
ﺑﺎﺯ ﺑﺠﻨﮕﯽ . . .
ﺑﺎﺯ زمین بخوری و بلند شی ﻭ قوی تر برگردی . . .
باید بری جلو تا به خود واقعیت برسی.
سلام عزیزانم
ایّام به کام
1. فصل «جنگل برای کیست؟» علوم رو دقیق مطالعه کنید و تست هاشو با دلیل برنید.
2. تاریخ ادبیات رو خوب یاد بگیرید.
3 از درس «میوه ی هنر» با خط تحریری بنویسید.
4. درس آخر قرآن اعم از روانخوانی، واژه و پیام قرآنی رو یاد بگیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
Related image

خودتان را با نام همسرتان معرفی نکنید.
مورد خطاب قرار گرفتن با نام یا عنوان اجتماعی یا شغلی شوهر، فردیت و شخصیت یک زن را از بین می‌برد. وقتی این گزاره را بپذیرید یعنی ناخودآگاه شخصیت و هویت گذشته خود را زیر سوال و زیر سایه برده‌اید. معنای پنهان‌اش این است که شما تا قبل از ازدواج ارزش و اعتباری نداشته‌اید و ازدواج و قرار گرفتن کنار شخصی خاص به عنوان همسر به شما این شأن و منزلت را اعطا کرده تا نامی که سال‌های سال خودتان را با آن معرفی کرده‌اید کنار گذاشته و از نام همسرتان استفاده کنید.

اجازه گرفتن اشتباه است.
بسیار می‌شنویم که بانویی می‌گوید: 《همسرم به من اجازه نمی‌دهید تا . . . 》، 《من باید از آقامون اجازه بگیرم که . . .》 و . . .
نهاد صادر کننده اجازه (مجوز، جواز)، نهاد قدرت است. وقتی برای دیدار کسی، انتخاب نوع پوشش، رفتن به جایی و . . . از شوهرتان اجازه می‌گیرید یعنی او را قدرتمند‌‌تر و بالاتر پنداشته و خودتان را در موضع ضعف قرار داده‌اید.
شوهر، همراه توست. صاحب تو نیست. صاحب اختیار تو نیست.
پی‌نوشت: مشورت کردن متفاوت است با اجازه گرفتن!

شوهرتان به شما کمک نمی‌کند، وظیفه‌اش را انجام می‌دهد.
در جمع‌های زنانه، اغلب کسی هست که با افتخار و غرور این جمله را به زبان آورده و از همسرش تمجید کند: 《آقامون خیلی درک بالایی داره واقعا. توی همه‌ی کارهای خونه کمکم می‌کنه.》 این گزاره را بپذیرید، مردی که کارهای منزل را انجام می‌دهد، به همسرش کمک نکرده و فقط وظیفه خودش را انجام داده است. از واژه "کمک" استفاده نکنید. زندگی مشترک اسمش رویش هست و وظایف را هم هر دو طرف باید مشترکا انجام دهند. وقتی از کلمه "کمک" استفاده می‌کنید ناخودآگاه این پیام را منتقل می‌کنید که کارهای داخل خانه در قلمرو وظیفه زنان است.
یک زن و مرد به عنوان دو فرد در یک زندگی مشترک با هم تصمیم می‌گیرند که غذای خوب بخورند، خانه‌ای مرتب داشته باشند، فرزندی را به این دنیا دعوت کنند و . . . پس هر دو به یک اندازه مسئولیت دارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 6 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
http://www.nariya.ir/wp-content/uploads/2014/08/112-300x200.jpg

آموزگاری که گمان می‌کند روزهایِ آفتابی در انتظار نوآموزِ امروزش خواهد بود، روزهایی لبریز از کبوتر وُ بوسه وُ نور، او را وسوسه خواهد کرد ادبیات بیاموزد، فلسفه یاد بگیرد، فیلم تماشاکند، جامعه‌شناسی و زبان‌شناسی بخواند، نقاشی بکشد، شعر بسراید وَ خلاصه برود سراغِ هر‌آنچه از این دست . . .
اما روزهای شهرِ ویران پرُ است از جغد و خمیازه و تاریکی . . .
شهرِ ویران مِی‌خانه نمی‌خواهد، تنها کار‌خانه می‌خواهد و کارخانه می‌خوانه نیست که خویشتنِ دیگری، سرخوش تر و "آنچنان‌تر" به شما هدیه دهد. کارخانه‌ها آمده‌اند که خودِ‌تان را از خودِ‌تان باز پس بگیرند. شهرِ ویران عشق نمی‌خواهد. شهرِ ویران لاشخور می‌خواهد. لاشخور‌ها بر سفرۀ دیگران شکم پروار می‌کنند، حال آنکه عاشقان، شکارچیان‌اند دلیر و هماره به جدّ و جهد.
شوخی تلخی است اینکه کسی را در شهر ویران قلقلک دهید که عشق بورزد، نغمه بسازد یا اندیشه بپردازد. شهرِ ویران هنوز گرسنه است وَ هر روز کسی انگار سوت زنان در گوش‌اش مرثیه ساز می‌کند که "بابا نان ندارد". شهرِ ویران شهری است که مردمان‌اش می دانند برای شور‌بختیِ شان باید چاره‌ای بیندیشند ولی وقتِ آن را ندارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
من دنبال انسانی می‌گردم،
که دو پایش بر زمین فرو رفته و دو دستش از آسمان آویخته باشد و مرا از من بگیرد، به همانگونه که افق، خورشید را از من می‌گیرد.
رضا براهنی
دانش آموزان عزیزم
پنجمین روز از سال جدید به نیکی
میون این دید و بازدیدها و حال و احوال کردنا چه خوبه که سری به درس و کتاب هم بزنید . . .
لطفا تکالیف محول شده رو با روز و تاریخ مشخص کنید تا موقع ارئه دادن دچار سردرگمی نشیم! چون خوب می دونید که عذر و بهانه ای برای کم کاری پذیرفتنی نیست.
1. مشق از درس «کتاب خوانی» و بررسی درس «کتاب خوانی» فارسی نوشتاری.
2. فصل «خیلی کوچک ، خیلی بزرگ» علوم رو دقیق! مطالعه کنید و تست هاشو مرور کنید.
3. فعالیت های کتاب مطالعات اجتماعی رو فراموش نکنید!
4. درس آخر هدیه های آسمان رو مطالعه کنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد
Image result for ‫سیل آق قلا‬‎

دیگر زمان آن نیست بدانیم چه کسی جهان را آفریده است، باید دید چه کسانی به خراب کردنش سرگرمند.
باز هم تسلیت . . .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 فروردین 1398 :: نویسنده : فرزانه خرّمی راد

Related image
نگاهش به سبزه عید که افتاد رفت توی فکر ...
لحظاتی گذشت ...
وقتی سرش رو بالا آورد و فهمید که دارم با تعجب نگاش میکنم لبخند تلخی زد.
گفتم " گیله مرد " توی سبزه ها چی دیدی که رفتی تو فکر؟!
کمی سکوت کرد و گفت : به این دونه های سبز شده نگاه کن ... چند روز آب و
 غذا و نور خورشید خوردند و رشد کردند ...
گفتم خب...

گفت : سیصد و شصت و پنج روز از خدا عمر گرفتیم و آب و غذا و فلک در اختیارمون بود ؛ میترسم رشد که نکرده باشم هیچ ؛ افت هم کرده باشم .

دونه ای که نخواد رشد کنه؛ هرچقدر آب و آفتاب بهش بدی فقط بیشتر میگنده ...


گیله مرد/ بزرگ علوی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو