Image result for matilda bookدر ادبیات انگلیس رولد دال چهره شاخصی است که حتی منتقدان سرسخت و مخالف وی نمی‌توانند تاثیر عمیق وی را در حوزه ادبیات کودک و نوجوان انکار کنند. رولد دال در زمان حیات خود (۱۹۱۶-۱۹۹۰)، آثاری را برای کودکان و نوجوانان خلق کرد که موجب کتابخوانی جدی مخاطبان خود شد و این امری است که دست‌کم یکی از خدمت‌های او به ادبیات محسوب می‌شود.

رولد دال زیرک بود و نیازهای مخاطبان گروه سنی آثارش را به‌خوبی می‌شناخت. او می‌دانست که تقریبا همه بچه‌ها از وضعیت مدرسه و نظام آموزشی گله دارند و با در نظر گرفتن همین امر رمان نوجوان «ماتیلدا» را خلق کرد. دال در این رمان با زبان و نثری طنزآمیز شخصیت معلم‌ها، مدیر مدرسه و حتی روحیه و ظرفیت خود دانش‌آموزان را با رندی به تصویر می‌کشد.

داستان "ماتیلدا " از شاهکارهای ادبیات کودکان جهان است. درون مایه‌ی تربیتی و اجتماعی داستان همراه با زبانی طنزآمیز و پر‌کشش، خواندن را برای مخاطب لذت‌بخش می‌کند. خواننده با ماتیلدا همراه می‌شود تا در مبارزه‌ها و پیروزی‌های او بر آدم بزرگ‌هایی که کودکان را دوست ندارند سهیم شود. استفاده از استعاره، واژه‌های خنده‌دار و عبارت‌هایی که کودک امروز می‌پسندد، داستان را در جایگاه ادبیات ماندگار قرار می‌دهد. کتاب با تصاویر طنز همراه با موضوع به اوج کمال می‌رسد.
رولد دال نویسنده‌ی داستان از سوی تمام کودکان دنیا برنده‌ی جایزه‌ی بهترین نویسنده‌ی قرن کودکان در سال ۲۰۰۰ شده است. ویژگی کتاب علاوه بر کارکرد تربیتی- تفریحی آن، لذت بخشیدن به مخاطب و برانگیختن او به مطالعه است. خواندن «ماتیلدا» به والدین و مربیان تربیتی- آموزشی پیشنهاد می‌شود.

نثر رولد دال در جاهایی با بازی زبانی کاملا صریح، تند و حتی گزنده همراه می‌شود. به‌طوری که ضمن خنداندن مخاطبی که حس می‌کند از نظر روحی «پالایش» و «تخلیه» شده است، تلخی خاصی را در نهایت در بطن این کلام حس می‌کند؛ امری که در کنه وجود مخاطب به‌خوبی نفوذ می‌کند وتا مدت‌ها با او می‌ماند.

رولد دال در رمان ماتیلدا بدون هیچ «ملاحظه» و «تعارف» خاصی آنچه را که می‌بیند و می‌داند بازگو می‌کند که البته به این پرداخت داستانی خوب و پرکششی نیز می‌بخشد. نثر دال می‌تواند چنان تند و گزنده و رک باشد که مخاطب را در وهله اول متعجب و غافلگیر سازد. اما حقیقت این است که کودکان و نوجوانان هوشیارتر از آنی هستند که تصور می‌شود و همین راز موفقیت دال بود. او به گفته خودش هیچگاه کودکان و نوجوانان را دست‌کم نمی‌گرفت و به علم به زیرکی آنها برایشان می‌نوشت. شاید به جرأت بتوان گفت دال یکی از نخستین نویسندگانی بود که «مفهوم کودکی» را درک کرد و درترویج آن کوشید.

ماتیلدا عنوان داستانی است از رولد دال که در آن کتابخوانی ماتیلدا را به فردی شگفت انگیز و جالب توجه تبدیل میکند. این داستان برای گروههای سنی ج و د نوشته شده است. در این داستان از خواندن به عنوان عملی رها بخش یاد شده است که ماتیلدا به واسطه آن از آسیب و گزند خانواده‌‌اش که بسیار با او نامهربان هستند، آسوده میشود.


ماتیلدا دختری تیز هوش و استثنایی است. اما خانواده اش اورا مایه ی دردسر می دانند. او در کودکی خواندن و نوشتن و حساب کردن را پیش خود یاد می گیرد. در مدرسه ، معلمش متوجه تیزهوشی او می شود و موضوع را با مدیر خشن و سخت گیر مدرسه و پدر و مادر ماتیلدا در میان می گذارد ، ولی با بی اعتنایی آن ها روبه رو می شود . . .

در حقیقت ماتیلدا مانند سایر آثار رولد دال بر غلبه خیر بر شر بنا شده است . در آثار دیگر رولد دال هم شاهد این اتفاق هستیم. دال در این اثر هم تنفر خودش را از تلویزیون به عنوان عامل مخرب عنوان می‌کند و با تأکید بر مطالعه بر افزودن دانش و موفقیت صاحبان این دانش و فن تاکید دارد .

ماتیلدا نشان نسل امروز است . نسلی هوشیار که به خوبی از دانش و توانایی خود بهره می‌گیرند و به اهداف عالی خود دست پیدا می‌کنند. در این داستان هم مثل سایر آثار این نویسنده این کودکان هستند که با آدم بزرگ‌ها مشکل دارند . آدم بزرگ‌هایی که روی عادت‌های خود پافشاری می‌کنند و نمی‌خواهند بچه‌ها را باور کنند. اما ماتیلدا به خوبی می‌تواند این مشکل را از سر راه بر دارد و با ابتکار عمل خود صحنه‌هایی جاذب و خلاق پدید بیاورد که بچه‌ها به هنگام مطالعه این اثر و با همذات پنداری با این شخصیت بیش‌تراز آن لذت ببرند و به قول معروف دل‌شان خنك شود.